3,2,1 GO! Czyli podsumowanie sezonu zaprzęgowego.


Początek roku to dobry czas na podsumowania. W pierwszej kolejności skupię się na sezonie zaprzęgowym, który był naprawdę udany!

Zmiany

Po bardzo słabym 2017 roku nadszedł czas na zmiany! W sezonie traciliśmy z Rastą i Dastym do czołowych zawodników po blisko 2 minuty na zawodach po dokonaniu analizy treningów rok 2018 rok rozpoczęliśmy od małej rewolucji. Najważniejsze zmiany to dobór jednostek i samej formy treningu – dzięki Kuba za pomoc w wiosenno/zimowych treningach – zmiana tras treningowych oraz wybór nowej karmy. Jaki przyniosło to efekt? Myślę, że mogę śmiało napisać, że bardzo pozytywny. Pierwsze efekty przyszły na Pustyni Błędowskiej …

Wyścigi Psich Zaprzęgów „Śladem Bobra

Pierwszy start w 2018 roku przypadł na Dąbrowę Górniczą gdzie odbyły się Wyścigi Psich Zaprzęgów „Śladem Bobra”. Na wynik końcowy składały się trzy etapy w tym jeden nocny, wszystkie o długości 5 km, trasy wytyczone były na terenach Pustyni Błędowskiej. Kolorytu imprezie dodała pogoda, a dokładnie temperatura poniżej -10 C i śliskie dukty na których wytyczone były trasy. W klasie „mini” wraz z Rastą i Dastym zajęliśmy 4 miejsce – najbardziej cieszyły jednak uzyskiwane średnie czasu przejazdów. W canicrossie ze Strzałkiem (Negro-Team.PL) wywalczyliśmy 3 miejsce! Z kolei Demon tym razem startował w bikejoringu z debiutującym na zawodach zaprzęgowych Jakubem Jankowskim zajmując 13 miejsce!

2. Wieliszew Cup – Baltic Cup

Najbardziej wyczekiwane zawody w pierwszej części roku! Po pierwsze organizowaliśmy je wspólnie z naszym Klubem, a po drugie była to inauguracja cyklu Baltic Cup co gwarantowało wysoki poziom sportowy! Tym razem z uwagi na obowiązki organizacyjne rywalizowaliśmy tylko w jednej klasie DS2 NB (Rasta&Dasty) – po pierwszym etapie zajmowaliśmy 2 miejsce wspólnie z Markiem Rogalskim, tracąc do lidera tylko 1 sekundę pomimo upadku! Drugiego dnia zaliczyliśmy przejazd prawie bezbłędny, który dał nam najlepszy czas i awans na pierwsze miejsce.
To był start, który potwierdził, że zmiany które wprowadziliśmy przyniosły pozytywne efekty. 🐺
Na trasach w Wieliszewie startował również Demon z Jakub Jankowski, którzy wspólnie rywalizowali w klasie bikejoring NB.

Danubia sled dog race 2018 – Słowacja

Pierwszy start jesienią, a zarazem rekonesans trasy Mistrzostw Świata, które w Samorin zaplanowane były na listopad. Po dwóch dniach wywalczyliśmy dwa pierwsze miejsca w klasie scooter z Dastym i Rastą oraz w canicrossie z Demonem. Fajna kameralna impreza przygotowana przez klub Flying Husky z bardzo ładnymi medalami 🙂

 

Szczekowyje w BUKu – Zawody Psich Zaprzęgów

Zawody debiutowały w kalendarzu Pucharu Polski i od samego początku miałem przeczucie, że będzie to naprawdę dobra impreza. Bardzo fajna lokalizacja – centrum zawodów w amfiteatrze, wymagające trasy oraz dużo zawodników na starcie. Sportowo tez było pozytywnie 🙂 Po dwóch dniach zmagań wywalczyliśmy pierwsze miejsce w klasie scooter z dwoma psami oraz 4 miejsce w canicorssie. To był ostatni sprawdzian formy przed Mistrzostwami Świata. 🐺

WSA dryland World Championship – Šamorín 2018

Start w Mistrzostwach zakończyliśmy na 4 miejscu. Drugiego dnia uzyskaliśmy 3 czas w swojej klasie, pokonując dystans ok 5,2 km ze średnią prędkością ponad 29 km/h! To był naprawdę super wyścig w wykonaniu Dastiego& Rasty. Do medalu zabrakło 12 sekund .… ale cieszę się z tego 4 miejsca, bo jest ono lepsze niż piąte, które zajmowaliśmy po pierwszym dniu! Jest to też najlepszy wynik jaki uzyskaliśmy w dotychczasowych startach na imprezach rangi Mistrzostwach Świata czy Europy w klasie DS2. Ze Słowacji wyjechaliśmy zadowoleni z bagażem nowych doświadczeń, które mam nadzieję zaprocentują w 2019 oku.

Mistrzostwa Polski Dryland – Szamotuły Koźle

Ostatnie zawody w sezonie przyniosły dużo emocji! Do Koźla przyjechaliśmy po raz czwarty, po raz drugi na Mistrzostwa Polski, a po raz pierwszy w tak dobrej formie 🙂 Do pokonania mieliśmy dwa etapy, każdy po 6 km na dość urozmaiconych trasach. Po pierwszym dniu rywalizacji w klasie DS2 NB zajmowaliśmy drugie miejsce ze stratą 2 sekund do lidera! Drugiego dnia uzyskaliśmy ten sam czas co zwycięzca Marek Rogalski, zdobywając tym samym srebrny medal! Choć można by napisać, że przegraliśmy złoto o dwie sekundy. Jednak do tej pory na Mistrzostwach Polski zdobywaliśmy tylko brązowe medale (4) więc pierwsze srebro cieszy! W Szamotułach wystartowałem również z Demonem w canicrossie zajmując 5 miejsce.

Podsumowanie

Jaki był miniony sezon? Zdecydowanie najlepszy w naszych dotychczasowych startach w wyścigach psich zaprzęgów. Cieszą wygrane, miejsca na podium lub te zaraz za nim, a przede wszystkim to, że udało się nam po bardzo słabym sezonie odbudować formę i walczyć z najlepszymi o najwyższe lokaty.

Dziękuję wszystkim, którzy pomagali mi na treningach, zawodach oraz dopingowali podczas startów! Czas na nowy sezon i nowe wyzwania!

Foto by Izabela GettelNorthern Sled Dog, Evgeniya Mitrofanova